Biblioteka szkolna

HARMONOGRAM  DZIAŁAŃ  BIBLIOTEKI  SP  W  SKAWINKACH

W  ROKU  SZKOLNYM  2019/2020

1.Inspirowanie czytelnictwa poprzez: reklamowanie książek, udzielanie porad i wskazówek w wyborach czytelniczych, przygotowanie gazetek, wystawek zakupionych książek, przeprowadzenie  konkursu –„Czytelnik roku” (cały rok).

2.Współpraca z Wiejską Biblioteką w Skawinkach (konkursy, imprezy promujące czytelnictwo- cały rok).

3.Udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa , realizacja założeń (IV 2019- I 2020r.).

4.Przeprowadzenie spotkania z rodzicami na temat znaczenia czytania w rozwoju dziecka, akcji promujących czytelnictwo (IX).

5.Realizacja projektu „Dzień Głośnego Czytania”,  przygotowanie przez poszczególne klasy plakatu promującego czytanie książek (IX, II)

6. Realizacja projektu „Zaczytany październik” w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek  Szkolnych (X) (akcja „Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy”, konkurs plastyczny kl.I-IV „Mój ulubiony bohater”,  konkurs literacki kl.V-VIII „ Tę książkę przeczytaj!”, gazetka poświęcona historii książki, wystawka  nowości).

7. Dzień Książkowego Misia (czytanie książek, których bohaterem jest miś, konkurs na plakat „Mój wymarzony miś” , kiermasz książek - XI).

8. Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej( IV)(wystawy, gazetka, przygotowanie wraz z dziećmi dekoracji świątecznych zdobiących korytarze, okna ).

9.Przeprowadzenie eliminacji do konkursu recytatorskiego „Zabawy słowem” (V)

10. Książka na wakacje (VI) zachęcenie uczniów do wypożyczania książek na okres wakacji, przygotowanie gazetki o stanie czytelnictwa, rozstrzygnięcie konkursu „Czytelnik roku”

11. Opieka nad szkolnym centrum informacyjnym, kształcenie umiejętności poszukiwania informacji z różnych źródeł (cały rok): pomoc w przygotowaniu materiałów na lekcje, konkursy, w opracowaniu dokumentów, zaproszeń, dyplomów, świadectw, tworzeniu prezentacji multimedialnych.

12. Animacja życia kulturowego, społecznego szkoły (cały rok) poprzez organizowanie lub współorganizowanie imprez, apeli, wycieczek, gromadzenie materiałów regionalnych, dbanie o wystrój szkoły, pomoc w przygotowaniu dekoracji na imprezy szkolne.