Narodowy rozwój czytelnictwa

NARODOWY  PROGRAM  ROZWOJU  CZYTELNICTWA  2019/2020

HARMONOGRAM  DZIAŁAŃ

1.Przeprowadzenie wywiadu z nauczycielami, uczniami oraz ich rodzicami (ankiety, plebiscyt), zasięgnięcie opinii pracownika Biblioteki Publicznej w Skawinkach przy ustalaniu listy zakupu książek.

2.Przeprowadzenie spotkania z rodzicami na temat znaczenia czytania w rozwoju dziecka, akcji promujących czytelnictwo (IX).

3.Podjęcie współpracy z biblioteka publiczną (konsultacje w sprawie ustalenia listy książek, które warto kupić, wymiana informacji o imprezach promujących czytelnictwo, współorganizowanie akcji, konkursów promujących czytelnictwo).

4.Wydarzenia promujące czytelnictwo:

• „Dzień Głośnego Czytania” (IX,III), przygotowanie przez poszczególne klasy plakatu promującego czytanie książek (IX)
  • Realizacja projektu „Zaczytany październik” w ramach obchodów Międzynarodowego  Miesiąca Bibliotek  Szkolnych (X) (akcja „Podzielmy się książkami, z których wyrośliśmy”, konkurs plastyczny kl.I-IV „Mój ulubiony bohater”,  konkurs literacki kl.V-VIII „ Tę książkę przeczytaj!”, gazetka poświęcona historii książki, wystawka  nowości).
  • Dzień Książkowego Misia (czytanie książek, których bohaterem jest miś, konkurs na plakat „Mój wymarzony miś” , zagadki, gry i zabawy, kiermasz książek - XI).
  1. Projekty edukacyjne zrealizowane w poszczególnych klasach
  • I „Cukierku, ty łobuzie”( czytanie i opowiadanie przygód kotka, przygotowanie plakatów Cukierka)
  • II „Miś zwany Paddington” (czytanie fragmentów książki, gry i zabawy, projekt okładki książki)
  • III „Poznaję świat z Nelą – małą podróżniczką” (czytanie fragmentów książki, przygotowanie zakładek )
  • IV „Kajko i Kokosz” (poznanie cech komiksu, tworzenie komiksu)
  • V „W świecie mitów” ( bohaterowie mitów, ich atrybuty, cechy, przygotowanie pantomimy, gry i zabawy)
  • VIa W świecie Indian –Sat Okh„Biały Mustang” (czytanie fragmentów książki, przygotowanie scenek)
  • VIb „Świat bajek w krzywym zwierciadle” (czytanie fragmentów legend, baśni, przygotowanie kabaretu)
  • VII „Bajki i satyry I.Krasickiego” (przekład intersemiotyczny, scenki, parodia, ironia).
  • „Oskar i pani Róża” (napisanie listu do bohatera literackiego)
  • VIII „Oskar i pani Róża” (napisanie listu do bohatera literackiego)